Top Ad
  Super User

  Super User

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.

  Ligin 2. yarısına iyi başladık...

  Kategori U 14 Haberleri
  Pazar, 22 Aralık 2019 22:07

  Ligin ikici yarısının ilk maçında Fethiye İdman Yurdu ile karşılaştık. Maç saatinde hava şartları biraz zorlayıcıydı. Şiddetli rüzgar oyunu güçleştirdi. İlk yarıyı rüzgara karşı oynamamıza rağmen yerden ve isabetli paslarla oyuna hükmeden taraf bizdik. Geriden başlatılan ataklar isabetli paslarla üçüncü bölgeye kara rahat ulaştı. Fakat orta saha ve civarında yaptığımız fauller Rüzgarında bizim kalemize esmesi yüzünden bize bir hayli zorluk yaşattı. İlk yarıda üstünlüğümüzü skora da yansıttık. İlk yarı 2 - 1 üstünlüğümüzle bitti. 

  İkinci yarıda rakip ilk yarının sonunda bulduğu golle daha istekli başladı. Zaman zaman kalemizde pozisyonlar görsek de bulduğumuz hızlı hücumlar sayesinde rakip kalede etkili olduk. Yakaladığımız bu hızlı ataklar sonucunda yakaladığımız pozisyonları gole çevirerek maçı 5 - 1 kazanmayı bildik.

  Bu skorla grubumuzda 2. ve 3. sıradaki takımlarla aramızdaki puan farkını 8 de tutmayı başardık.

  Önümüzdeki hafta Altınsaban takımına konuk olacağız.  

  Ligin ilk yarını namağlup kapattık

  Kategori U 14 Haberleri
  Pazar, 22 Aralık 2019 21:17

  Ligin ilk yarısının son maçında grubumuzda 2. sırada bulunan Gazipaşa ile karşılaştık. Maç başından itibaren topa sahip olan ve oyuna hükmeden takım bizdik. Rakibimiz kazandığı toplarla kontratak yapmaya çalışsa da bunda başarılı olamadı. Maçın 10. dakikasında kalecimiz Yiğit'in başlattığı atakta geriden oyun kurarak başladık. Olumlu ve isabetli paslarla sağ kanada indirdiğimiz topu Şahin son çizgiden penaltı noktasına çıkarttı. Merkez orta saha oyuncumuz Cevat penaltı noktasında topla buluştu ve isabetli bir vuruşla durumu 1 - 0 yaptı. Bu golden sonrada oyunun hakimi bizdik. 25. dakikada sol kanattan Halil İbrahim'in ortaladığı topla ikinci direkte buluşan Şahin kafa vuruşu ile skoru 2 - 0 yaptı. İlk yarı bu skorla bitti.

  İkinci yarıda geriden oyun kurma konusunda yaptığımız hatalar baskı yememize sebep oldu. Pas yüzdemizin düşmesi de bu durumda etkiliydi. Yaptığımız pas hatalarının sonucunda bazı anlarda paniklesekte bulduğumuz kontratak pozisyonları ile yine pozisyonlar yakaladık. 50. dakikada Arif'in kafa vuruşu direğin üstüne çarpıp dışarı giderken, 55. dakikada Cevat'ın sürüklediği atakta sağ kanatta Tümer'in kaleci ile karşı karşıya pozisyonu değerlendirememesi oyunu rahatlatma konusunda sorun yaşamamıza sebep oldu. Maçın bitimine 3 dakika kala çok net ofsayt olmasına rağmen maalesef maçı tek başına yöneten hakem pozisyonu göremedi. Ofsayttan yediğimiz golle skor 2 - 1 oldu. Son dakikalarda başka gol olmayınca oyun  2 - 1 galibiyetimizle bitti...

   

  Liverpool vs Arabayatağı

  Salı, 17 Aralık 2019 21:10

  Eğer 14 yaşınızda Liverpool'un oynadığı oyunu oynayabiliyorsanız, gelecekte Liverpool'da oynamamanız için hiçbir neden yoktur...

  Günümüz futbolunda topa hakimiyet çok önemli. Topa hakimiyet kaleciden başlayarak taktiksel atak başlangıçlarına daha fazla yer açmaya başladı. Bundan dolayıdır ki bir çok takım topu rastgele rakip sahaya atmak yerine bilinçli  fakat farklı şekillerde kaleciden başlayarak oyunu kademe kademe rakip sahaya yıkma yoluna başvurmaktadır. Bazı takımlar bunu çok fazla pasla yaparken bazıları ise hızlı geçiş oyunları ile kısa yolları tercih etmektedir. 

  Red Bull Salzburg takımı da bu akıma ayak uyduran takımlardan biri.

  İyi Seyirler...

  Bir Golün Anatomisi serimizin 9. videosu ile birlikteyiz.

  Bu videomuzda yine ders niteliğinde atılmış bir gol bulacağız. Taktik bilincin futbolda ne kadar önemli olduğunu gösteren bir gol. Bu gol atılırken her oyuncu kendi üzerine düşen görevini en iyi şekilde yerine getirirken, rakibinde buna önlem alması bir hayli zor bir durum ortaya çıkıyor.

  İyi Seyirler...

  2'de 2 yaptık...

  Kategori U 14 Haberleri
  Perşembe, 21 Kasım 2019 14:20

  U 14 ligimizin ikinci haftasında rakibimiz Altınsaban takımı oldu. Maça ilk haftaya göre kadroda bazı değişikliklerle başladık. İlk dakikalardan itibaren  pozisyonlar bulsak da değerlendiremedik. İlk yarıda ürettiğimiz 4 - 5 pozisyondan sadece 1 tanesini gole çevirebilince rakipte oyunda kalmayı başardı. Atağa çıktığımız bazı dakikalarda arka alanımızda verdiğimiz boşluklara atılan toplarda kalemizde pozisyonlar görsekte Gol yemeden ilk devreyi bitirdik.

  İkinci yarıya oyuncu değişiklikleri ile başladık. Bu değişiklikler anında sonuç verdi. Ard arda bulduğumuz gollerle skoru 5 - 0 gibi bizi rahatlatan bir duruma getirdik. Bu gelen gollerden sonra daha rahatlamış öz güveni artmış bir şekilde oynadık. ikinci yarıda rakibimizin pozisyonu yokken biz bir çok pozisyondan da yararlanamadık.

  Haftayı 3 puan alarak, grubumuzda lider olarak tamamladık... 

  Lige 3 puanla başladık...

  Kategori U 14 Haberleri
  Perşembe, 21 Kasım 2019 14:11

  Bursa U 14 Elit Ligi başladı. İlk haftaya, grubumuzun şampiyonlukta iddialı takımlarından Fethiye İdman Yurdu takımı ile yaptığımız karşılaşma ile başladık. 

  Maç boyunca topa sahip olma ve oyuna hükmetme düşüncesi ile oynadık. Zaman zaman orta sahada yaptığımız pas hataları sonucu tehlikeler yaşasak ta kalemizde önemli pozisyon vermedik. İlk yarıyı 1 - 0 önde kapattık. İkinci yarıya önce baskı ile başladık. Özellikle ikinci yarının ilk 15 dakikasını rakibin ceza sahası etrafında oynadık ve pozisyonlar bulduk. Bu pozisyonlardan da 2 gol bularak durumu 0 - 3 e getirdik.

  Mücadele açısından üst düzey bir maç oldu. Oyun felsefemizi tam olarak sahaya yansıttığımız bir maç oldu. Oyuncularımızı kutlar, ilerleyen maçlarda başarılar dilerim...

  Futbolda Altyapı Modellemesi

  Kategori Yazılarım
  Perşembe, 17 Ekim 2019 20:56

   

  Futbolda Altyapı Eğitimi

  Futbol Altyapı Eğitimi, futbola dair yetilerin hangi yaş kategorisinde, hangi metotlarla ve ne yoğunlukta geliştirileceği ile ilgili bir süreçtir.

  Altyapı sporcularının, profesyonel birer sporcu olma çağına gelinceye kadar teknik, taktik, motorik, psikolojik ve sosyolojik eğitimlerini tam olarak almış olmaları gerekir. Bu özelliklerin sadece bir tanesinin bile eksik olması, ilerleyen dönemde belki de elit seviyeye ulaşabilecek sporcuların, belli bir seviyede tıkanmasına sebep olmaktadır.

  Çocuk yaşta futbola başlamış sporcularda ilk geliştirilmesi gereken unsur futbola özgü (pas alma ve verme, top kontrolü, top sürme vb. )  temel teknik becerilerdir. Küçük yaşlarda futbola özgü bu becerilerin sporcular tarafından kazanılmış olması önemli bir temel basamak oluşturur. Küçük yaş kategorilerinde çocukların mümkün olduğu kadar fazla şekilde topla teması sağlanmalı. Hatta ısınma bile top ile yapılmalıdır. Aynı zamanda futbola özgü teknik becerilerin çalışılması temel anlamda koordinatif özelliklerin gelişimine de katkı sağlamaktadır.

  aliozgel.com  --- Facebook : Futbol Eğitmeni  --- You Tube : Ali ÖZGEL

  Futbola özgü Temel teknik becerilerin çalışılması sırasında sporcunun kazanmış olduğu vücut – top ilişkisini daha da ileri taşımak için, teknik becerilerini geliştirmiş oyunculara özel, koordinasyon çalışmaları yaptırmak gerekir.

  Koordinasyon “gelişen duruma göre karar verebilme ve vücudun uzuvlarını bu karar doğrultusunda (kol, bacak, ayak vb. )aynı amaca yönelik hareket ettirebilme yetisi olarak tanımlayabiliriz.

  Bilimsel deyişle ise koordinasyon, merkezi sinir sistemi ile iskelet kaslarının amaçlı bir hareket için ortak olarak çalışması ve istenilen hareketin gerçekleştirilmesi olarak tanımlanır.

  Gelişim aşamasındaki sporcuların yeteneklerini baskı altında da sergileyebilmeleri koordinasyonlarının gelişimine bağlıdır. Çünkü müsabaka sürecinde salt yetenek, yardımcı öğeler olmadan bir anlam ifade etmez. Örneğin; koşan oyuncu ile duran oyuncuya atılacak paslar farklılık gösterdiği gibi baskı altındayken atılacak şut ile rahat pozisyondayken atılacak şut, vücut kompozisyonu açısından farklılık gösterir. Bu tür gelişen farklı durumlara göre yeteneğin sergilenebiliyor olması koordinasyonun teknik üzerinde ne kadar etkili rol oynadığının bir göstergesidir.

  Sporcunun koordinasyonunu Motorik özelliklerin ( Kuvvet, Dayanıklılık, Sürat, Denge, Çeviklik vb. ) gelişmişliği belirler. Yaygın bir kanaat olarak (katılmadığımı da belirtmek isterim ) küçük yaş sporcularına kuvvet, dayanıklılık, sürat gibi çalışmaların yaptırılmaması gerektiği ile ilgili düşüncenin, sığ düşünce olduğunu belirtmek isterim. İnsanoğlu her yaşta kuvvete, dayanıklılığa, çevikliğe, sürate vb. özelliklere ihtiyaç duyar.  1 yaş civarında yürümeyi öğrenmek için, 6 – 12 yaş arası oyun oynayabilmek için, 13 – 18 yaş arası elit bir sporcu olma yolunda adım atabilmek için kişi motorik özelliklere ihtiyaç duyar. Bu çalışmalar her dönemde sporcuya yaptırılabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken noktalar çalışmanın süresi ve şiddeti gibi etkenlerdir. Örneğin bir ilkokul öğrencisine  (6 – 10 yaş sporcusuna ) seksek oynama, ip atlama demek onun yaşının gerektirdiği motorik özellikleri kazanamamasına sebep olur. Diğer taraftan Bahsettiğimiz bu oyunlar birer kuvvet, çeviklik, denge gelişimini meydana getirecek antrenman şekilleridir. Kısacası sporcuların yaşlarının gerektirdiği motorik özelliklere sahip olmaları sonucunu doğuracak olan davranışlardır. 

  Sözün özü motorik özelliklerin gelişmişliği, koordinasyon üzerinde  büyük etkiye sahiptir.

  Temel teknik becerilerin ve koordinasyonun kazanılması bireysel olarak sporcunun gelişimini sağlar. Bu aşamaya gelmiş sporcuları aynı amaca yöneltecek şey taktik becerilerdir. Taktik beceri, bir grubun aynı amaca yönelik olarak sergilemeleri gereken hareketler toplamıdır, diyebiliriz. 

  aliozgel.com  --- Facebook : Futbol Eğitmeni  --- You Tube : Ali ÖZGEL

  Kendisinin teknik ve koordinatif yetilerini üst seviyeye getirerek bireysel anlamda oyun oynama becerilerine ulaşmış oyuncuların bu becerilerini takım bütünlüğü içerisinde sergilemesi gerekir. Bu bütünlük içerisinde her oyuncuya biçilen rol farklılık gösterir. Bu rol sporcunun fiziksel görünüşü, motorik özelliklerinin ( hız, dayanıklılık, kuvvet, denge, esneklik ) seviyesi, temel teknik becerilerin düzeyi gibi faktörler tarafından belirlenir. Örneğin süratli oyuncuları kanatta, teknik becerileri yüksek olanları orta sahada, Kuvvetli oyuncuları defansta değerlendirmek, sporcudan beklenen taktik becerilerin daha uygulanabilir olmasını sağlayabilir (Antrenörün bakış açısına göre değişiklik gösterir ).

  Taktik beceriler birçok kişi tarafından sporcunun baskılanması gibi algılanmaktadır. Unutmamalıyız ki; takım oyunları mutlak bir bütünlük içerisinde oynanmalıdır. Bütünlüğün olmadığı yerde takım birlikteliğinden söz etmek düşünülemez. Peki taktiğin içerisinde yetenek nasıl yer alır diye soracak olursak cevaben şöyle diyebiliriz. Taktik, antrenörün belirlediği bir gidiş yoludur. Nasıl gidildiği ise oyuncunun yeteneğidir. Daha somut ifadeyle pasın nereye atılacağı taktik, pasın şiddeti, varış yeri ve topa vuruş şekli yeteneği gösterir. Zaten yukarıda da bahsettiğimiz gibi yetenek temelli olmayan taktiğin uygulanabilirliği yoktur.

  aliozgel.com  --- Facebook : Futbol Eğitmeni  --- You Tube Ali ÖZGEL

  Futbolu sadece ayakla topa vurmaktan ya da koşmaktan ibaret zanneden meslektaşlarımız ya da sporculara şunu söylemek gerekirse, yukarıda bahsedilen konular oyuncunun tam olarak yetiştiğini ya da futbolu oynayacak olgunluğa geldiğini göstermez. Teknik, taktik ve motorik özellikleri tam olarak bünyesinde bulunduran sporcu amatör futbol için biçilmiş kaftan olmasına rağmen profesyonel yaşam için yeterli değildir. Psikolojik ve sosyolojik eğitim oyuncuda günümüz profesyonel futboluna uyum açısından çok önemli bir yer tutmaktadır. Profesyonel futbolda duygulara çok fazla yer olmadığı ve hatta sosyolojik olarak sporcunun bulunulan şehrin ve takımın yapısına uyumu ne kadar çabuk içselleştirdiği, başarının gelmesinde önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Psikoloji dış etmenlere karşı (faul, kötü tezahürat, hava şartları, saha şartları vb.) sporcunun hal, hareket ve davranışlarında ki sergilediği tutumunu belirler.   Kendisine yapılan bir faul ya da kötü tezahürat sonucunda oyundan düşen sporcular görürüz. Değişen ve gelişen günümüz futbolunda stad ambiyansları oyuncular ve oyun üzerinde bir hayli etkili olabilmektedir. Futbol severlerin hatırlayacağı çarpıcı bir örnekle devam edelim. 26.09.2017 Salı günü Beşiktaş Vodafone Park’ta oynanan Bjk vs Leipzig maçını tüm futbol severler hatırlar. O maçta öyle bir gürültü çıkmıştı ki rakip takımın 10 numaralı yıldız oyuncusu Timo Werner maç esnasında kulaklarını tıkamak zorunda kalmış ve performans sergileyememişti. Normal şartlarda yüksek performanslarına alıştığımız oyuncu o maçta kaçırdığı goller ve yaptığı hatalı paslarla hafızalarda yer etmişti. Profesyonel bir oyuncudan her ne şart ya da durumda olursa olsun aynı performansı sergilemesini beklersiniz. Profesyonelliğin kelime anlamlarından biride budur.

  aliozgel.com  --- Facebook : Futbol Eğitmeni  --- You Tube : Ali ÖZGEL

  Günümüz dünyasında yazılı ve görsel basın hemen hemen her yere ulaşabilmektedir. İnsanlar dünyanın bir diğer ucundaki futbol müsabakasından anında haberdar olmakta ya da maç esnasında stattaymış gibi izleyebilmektedir. Dolayısıyla futbol kitleleri etkileyip arkasından sürükleyen bir olgu haline gelmiştir. Bahsedilen bu durumu göz önünde bulunduracak olursak futbol, kitlelere anında nasıl ulaşıyorsa futbolcu davranışları da toplumlarda anında değişik etkiler meydana getirebilmektedir. Futbolcular yetenekleri sayesinde toplumda çok büyük kabul görürler. Özellikle genç yaştaki sporculara örnek teşkil ederler. Bundan dolayıdır ki sporcu toplumun içinden biri olarak toplumun değer yargılarına ve yaşayışına uygun hal ve hareketler içinde olmalıdır. Bir diğer bakış açısıyla profesyonelliğe adım atmayla birlikte, yetiştiği toplumsal yapıdan sıyrılıp, bambaşka bir yaşam tarzına adım atmaları sebebiyle karada yaşamaya çalışan bir balık misali, ne yapacağını bilmeyen, yeni ortamında nasıl nefes alacağını algılayamayan, ortada kalmış bir sporcu kitlesiyle karşılaşmaktayız. Sosyal çevresinden uzaklaşan ve yeni gelişen dünyasında nasıl yaşaması gerektiğini algılayamayan sporcuların performanslarının da çok yetenekli olmalarına rağmen nasıl düştüğüne şahit oluyoruz. Bunlara örnek olarak Alper POTUK, Ozan Tufan vb. oyuncular örnek olarak gösterilebilir. Sonuç olarak sporculara altyapılarda her basamakta nasıl bir yaşam tarzı ile karşılaşacakları ve bu karşılaştıkları durumlara göre nasıl hareket etmeleri gerektiği öğretilmelidir.

  Sonuç olarak söylememiz gereken ülkemiz insanları olarak Avrupa’da yaşayan insanlardan daha yetenekli olduğumuz kanaatindeyim. Fakat Yeteneği ortaya çıkaracak ve sürdürülebilirliğini sağlayacak noktalarda yetersiz olduğumuz düşünüyorum. Yeteneği destekleyici eğitimlerin ( Koordinasyon, Taktik, psikolojik ve sosyolojik) doğru ve zamanında verilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde elit sporcular yetiştirip spor dünyasına sürebiliriz…

  aliozgel.com  --- Facebook : Futbol Eğitmeni  --- You Tube : Ali ÖZGEL

  Bir Golün Anatomisi serisine 05.10.2019 tarihinde oynanan Liverpool vs Leicester City maçında atılan karşılıklı 2 golün analizi ile devam ediyoruz. Bu gollerin özelliği geriden bilinçli bir şekilde atakların başlatılması ve sonuçlandırılması. 

  Geriden oyun kurma topa sahip olmayı ve sabırlı hücum etmeyi gerektirir. Bu videoda da iki takımında bu konulara ne kadar riayet ettiklerini izleyeceksiniz.

  İyi Seyirler...

  Yazılarım

  Futbolda Altyapı Modellemesi

  Futbolda Altyapı Modellemesi

    Futbolda Altyapı Eğitimi Futbol Altyapı Eğitimi, futbola dair yetilerin hangi yaş kategorisinde,...

  U 14 Haberleri

  Ligin 2. yarısına iyi başladık...

  Ligin 2. yarısına iyi başladık...

  Ligin ikici yarısının ilk maçında Fethiye İdman Yurdu ile karşılaştık. Maç saatinde hava şartları ...

  U 15 Haberleri

  U 15 Türkiye Finali yer ve tarih açıklandı...

  U 15 Türkiye Finali yer ve tarih açıklandı...

  U 15 Türkiye Şampiyonası final müsabakalarının yapılacağı yer ve tarihi belli oldu... U 15 Türkiy...

  Program

  Sonuçlar

  • Altınsaban vs Arabayatağı U 14

   28.12,2019 0 - 5
  • Arabayatağı vs Fethiye İ. Y. U 14

   22.12.2019 5 - 1
  • Arabayatağı vs Gazipaşa U 14

   14.12.2019 2 - 1
  • Nilüfer 1987 vs Arabayatağı U 14

   07.12.2019 1 - 7
  • Arabayatağı vs Elmasbahçeler U 14

   30.11.2019 10 - 1
  • Arabayatağı vs Dikkaldırım U 14

   20.11.2019 5 - 1

  Dokümanlar

  Mekik Testi Beep ve Derece Değerlendirme

  Mekik Testi Beep ve Derece Değerlendirme

  Mekik Koşusu Beep sesini indirmek için tıklayın... (libraries/beep-test.wav)

  Takip Edin...

  Futbol Eğitmeni     Ali ÖZGEL      aliozgel_com                                                                                                          

  Email: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.   Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  Website: www.aliozgel.web.tv, www.aliozgel.com
  Futbol Eğitimi    Futbol Antrenman  Futbol Taktik  Futbol Kültürü  Okul Sporları Futbol Videoları  Futbol Antrenman Bilimi  Football Education  Football training  Futbol Video All or Nothing  THE CLASS OF 92  
   
  JoomShaper
  www.aliozgel.com Site Analizi